Ігрові вправи, що допоможуть навчити дитину сякатися

«Чайник»

Покажіть дитині відео, як кипить чайник. Повторіть цю дію самі, а потім запропонуйте дитині попихкати разом.

«Їжачок»

Покажіть дитині, як сопить їжачок: спершу обома ніздрями одночасно, потім — кожною по черзі. Відтак попросіть її повторити за вами.

«Паротяг»

Запропонуйте дитині уявити, що її ніздрі — це димарі паротяга, із яких виходить дим. Відтак попросіть затиснути одну з ніздрів, а через іншу видихати «дим» і навпаки.

«Літачки»

Як «літачки» використовуйте обгортки від цукерок, вату, клаптики серветок, пір’я. Запропонуйте дитині розмістити такі «літачки» на долоні, прикрити одну ніздрю, набрати якомога більше повітря та подути на них з іншої так, аби злетіли. Можете влаштувати змагання — чий літачок полетить далі.

«Вітер»

Попросіть дитину затиснути обидві ніздрі. Потім по черзі їх відкривати та робити сильні й слабкі видихи, що імітують сильний і слабкий вітер.

Як правильно сякатися

• Не сякатися двома ніздрями одночасно. Це збільшує тиск у носовій порожнині, й слиз через слухову трубу потрапляє у внутрішнє вухо та спричиняє його запалення.
  • Трохи нахилити голову вниз та привідкрити рота. Це допоможе слизу вільно вийти.
  • Затиснути пальцем одну ніздрю, а з другої плавно видувати слиз. Повторити процес із неочищеною ніздрею.
  • Заборонено сильно дути носом та часто сякатися. Такі дії травмують судини і можуть спричинити носову кровотечу.
  • Використовувати соляний розчин або засоби для догляду за носовою порожниною із морською водою в разі хвороби. Так слиз легше виходитиме.
  • Висякувати слиз лише після того, як закапали судинозвужувальні назальні краплі, якщо сильно закладений ніс.
  • Використовувати м’які одноразові хустинки. За тривалого використання в хустинках з тканини накопичуються мікроби, і замість позбавитися, ми знову вдихаємо їх.

Медична сестра дошкільного закладу, №2, 2018