Аби дитина не боялася

• Не соромте і не засуджуйте дитину, якщо вона чогось боїться. Не порівнюйте її з іншими, «сміливими», дітьми. Не змушуйте перебороти свій страх. Покажіть дитині, що ви її розумієте, приймаєте і любите такою, якою вона є.

• Навчіть дитину не боротися зі своїм страхом, а по-іншому до нього ставитися. Розкажіть про об’єкт її побоювань: як він побудований, влаштований, звідки береться тощо.
  • Не лякайте дитину словами на кшталт: «віддам тебе чужому дядьку», «прийде Баба-Яга», «собака вкусить» тощо. Не зачиняйте саму в темній кімнаті.
  • Розберіться із власними страхами — страх їздити в ліфті, боязнь собак тощо. Ви можете «заразити» ними дитину. Під час спілкування із нею намагайтеся поводитися впевнено.
  • Не дозволяйте дитині проводити забагато часу біля телевізора та за комп’ютером. Обмежте перегляд мультфільмів, фільмів, читання книжок і гру в комп’ютерні ігри, які містять жорстокі сцени або в яких діють агресивні персонажі.
  • Під час спільного читання казок, перегляду мультфільмів тощо разом із дитиною «перетворюйте» злих казкових персонажів на добрих.
  • Встановлюючи для дитини те чи те обмеження, висловлюйте його без тиску, по-дружньому.
  • Заздалегідь готуйте дитину до відвідування школи. Розповідайте їй про навчання, цікаві спогади зі свого шкільного життя.
  • Частіше хваліть дитину. Однак лише за реальні заслуги. Це дасть змогу підвищити її самооцінку.
  • Щодня виділяйте час для спілкування з дитиною. Адже ваша присутність забезпечує їй відчуття безпеки, а обійми — упевненість у тому, що її люблять. Дайте дитині змогу ділитися власними секретами, тривогами, просити поради.