Як сприяти розвитку здібностей дітей

Розумна дитина

Американський психолог Джон Гауен (John Gowan) — дослідник дитячої обдаро­ваності — свого часу сформулював корисні поради для батьків, які дбають про всебіч­ний розвиток своїх дітей. Тож якщо ви прагнете розвивати інтелектуальні та творчі здібності вашої дитини і водночас піклуєтеся про становлення її особистості, дотри­муйтеся таких порад:

• Підтримуйте прагнення дитини до творчості, допомагайте їй розкритися як творчій особистості.

• Підтримуйте всі починання дитини, навіть якщо вони не дуже вдалі; вияв­ляйте співчуття до її невдач.
  • Уникайте несхвальних оцінок ідей та творчих спроб дитини.
  • Будьте терплячими до, на ваш погляд, дивних ідей та запитань дитини, по­важайте її зацікавленість. Намагайтеся відповідати на всі запитання, навіть якщо ви вважаєте їх абсурдними.
  • Поясніть, що багато завдань не завжди можна розв’язати миттєво. Для цьо­го потрібен час і терпіння. Дитина має навчитися жити в «інтелектуальному напруженні» і не відкидати ідеї, які не можна реалізувати одразу.
  • Допоможіть дитині задовольнити основні людські потреби — у безпеці, лю­бові, повазі до себе й оточення.
  • Навчіть долати сумнів та розчарування в момент, коли дитину не розуміють однолітки. Важливо, щоб вона зберегла свій творчий імпульс і не переймала­ся невизнанням себе оточенням.
  • Час від часу залишайте дитину на самоті, давайте їй змогу, якщо вона того бажає, займатися своїми справами. Надмірний контроль може ускладнити творчість. А батьківську допомогу дитина сприйматиме як втручання в осо­бистий простір.
  • Допоможіть дитині сформувати власну систему цінностей, щоб вона пова­жала себе, свої ідеї, а також ідеї та думки інших.