Поради практичного психолога

Пам’ятка для батьків «Як підтримати дитину під час адаптації до дитячого садочка»
Налаштуйтеся на позитив
Розкажіть малюку, що дитячий садок — це цікаве місце, де він гратиметься, дізнається багато нового та знайде друзів. Опишіть свої позитивні спогади про власний дошкільний заклад. Пам’ятайте, що негативні думки шкодять не лише вам, а й дитині. Якщо батьки погано ставляться до дитячого садка та вихователя, дитина теж почувається некомфортно. Вона відчуває внутрішнє протиріччя: «Мені подобається вихователька, а мама з татом говорили про неї погано».
Дослухайтеся до порад
Вихователі — фахівці, які вивчали дитячу психологію. Тому їм легко помітити проблему та одразу почати над нею працювати. Дослухайтеся до рекомендацій педагога, а не відмахуйтеся від них зі словами: «Нічого, переросте». Якщо, вихователь рекомендує звернутися по допомогу до логопеда чи іншого спеціаліста, не нехтуйте його порадою. Своєчасне розв’язання проблеми допоможе дитині уникнути зайвих комплексів, а батькам — зберегти нерви та заощадити гроші на подальше лікування.
Не лякайте дитину
Деякі діти щиро хвилюються, коли настає час розлучатися. Вони можуть плакати й чіплятися за батьків. Тоді мама чи тато відволікає увагу дитини на щось інше й… тікає. У жодному разі цього не робіть. Дитина може подумати, що ви просто розчинилися в повітрі та ніколи її не заберете. Звісно, що після такого «фокусу» повертатися до дитячого садка їй не захочеться.
Будьте чесними
Не обіцяйте дитині ідилію. Коли вмовляєте її піти до дитячого садка, не «заманюйте» смачною кашею та іграми з керованими машинками. Перші кілька разів дитина повірить, але згодом зрозуміє, що батьки її обманюють або просто нічого про дитячий садок не знають. Тому розповідайте лише про те, у чому ви впевнені.
І навпаки — не забарвлюйте все в темні кольори. Не змушуйте дитину відчувати зайвий тягар обов’язків: «Ми щодня ходимо на роботу, а твоя робота — ходити до дитячого садка». Натомість поясніть дитині, що всюди є плюси та мінуси. І навіть якщо виникнуть проблеми, ви завжди готові вислухати та допомогти в будь-якій ситуації.
Відмовтеся від підкупу
Коли вже біля дверей дитячого садка дитина тупає ніжкою та говорить: «Не піду!» — виникає бажання чимось її «задобрити». Батьки обіцяють нову ляльку чи морозиво — і проблеми нібито немає. Але насправді це лише погіршує ситуацію. Ви й не помітите, як така поведінка почне проникати в інші сфери життя та згодом дитина казатиме: «Прибрати іграшки? А що мені за це буде?»
Дотримуйтеся правил
Пам’ятайте, що в дитячому садку є певні правила, які допомагають упорядкувати життя дітей. Тож ознайомтеся з ними та намагайтеся їх дотримуватися. Наприклад, вчасно приводьте та забирайте дитину, не приносьте заборонені предмети, не давайте малюку із собою ліки тощо. Щоб уникнути сліз, завчасно поясніть ці правила дитині, поміркуйте разом, чому вони важливі
Розв’язуйте конфлікти конструктивно
Не роздувайте з мухи слона. Переплутані рукавички чи не та футболка — це не причини псувати взаємини з людиною, яка щодня взаємодіє з вашим малюком. Якщо у вас є прохання чи побажання, формулюйте його доброзичливо.
Серйозні конфлікти теж розв’язуйте не з позиції «от я зараз їй покажу». Стримуйте зайві негативні емоції, вони лише зіпсують усім настрій. Пам’ятайте, що надто бурхлива реакція може не лише збентежити дитину, а й надати ш зразок неадекватної поведінки. Тому, що б не трапилось у дитячому садку, ніколи не обговорюйте негативні моменти в присутності дитини.

20 чудових ідей для розвитку дрібної моторики малюків
Дрібна моторика руки – це, простою мовою, набір дрібних і точних рухів пальців і кисті руки. Не можна недооцінювати значення дрібної моторики для розвитку дитини. Як відомо, розвиток точних рухів руки сприяє розвитку мови дитини. Чим краще розвинена ручка дитини, тим швидше вона починає говорити, тим краще вона розмовляє.
З перших місяців свого життя малюк починає досліджувати можливості своєї ручки. З кожним днем він все більше і більше вдосконалюється в хапальних рухах кисті і пальчиків. Згодом ці вміння знадобляться дитині для правильного захоплення ложки під час їжі і олівця під час письма. Ми, батьки, можемо допомогти малюкові розвивати ручку, а отже, і його мову, грамотність, мислення. Для цього не потрібні особливі навички. Досить просто назбирати різних дрібних предметів, організувати з них гру і простежити, щоб малюк використовував їх за призначенням, а не засунув в рот, ніс або вухо.

Як пережити карантин і залишитись спокійними батьками?
Паніка – психічний стан людей — несвідомий, нестримний страх, викликаний небезпекою, що охоплює людину. Вірус – це загроза, і в умовах нестабільності, у тривозі за своє життя і здоров’я близьких, не рідко ми втрачаємо критичне мислення і впадаємо в панічні стани.
Що можна зробити, щоб уберегти себе та корисно і безпечно провести час вдома з дітьми, в умовах ізоляції у зв’язку із загрозою розповсюдження коронавірусу?

Не перевантажуйте дитину гуртками
СИТУАЦІЯ
Сашко відвідував не лише дитячий садок, а й заняття з розвитку інтелекту, музичну школу, шаховий гурток… Чотири рази на тиждень хлопчик ходив на заняття з хокею, які або починалися о шостій ранку, або закінчувалися о пів на десяту вечора. Улітку перед вступом до першого класу Сашко відвідував підготовчі курси й щовечора виконував домашні завдання під ретельним контролем батьків.

Не надавайте перевагу індивідуальній підготовці
СИТУАЦІЯ
За результатами обстеження, Михайлик має недостатній рівень готовності до школи. Практичний психолог ознайомила маму хлопчика з результатами обстеження і попросила її продовжувати розвивальну роботу і вдома. Мама звинуватила фахівця у некомпетентності й зауважила, що «вміння відтворювати набір звуків на слух, малюнок головонога і закладання рук за вуха» ні про що не свідчать. Ба більше, жодних проблем у її сина немає, бо з ним індивідуально займається педагог, який вважає, що хлопчик цілком готовий до школи.

Підготуйте дитину до дитячого садка
Ви вирішили віддати свою дитину до дошкільного закладу або в групу раннього віку. Утім, постає запитання; як сприйме дитина те, що мама, яка була завжди поруч, тепер з’являтиметься лише ввечері, а замість неї потрібно бути з вихователем та ще з десятком інших хлопчиків та дівчаток, кожен з яких також вимагає уваги.
Маленький агресор: 9 відповідей вихователю
Агресивних дітей видно неозброєним оком. Вони провокують конфлікти, б’ють і кусають однолітків, викрикують образливі слова. Агресивна дитина у групі — глобальна проблема для вихователя, адже впоратися з нею нелегко. А якщо у групі троє, четверо чи п’ятеро агресивних дітей… Що порадити вихователеві, аби «вижити» у такому дитячому середовищі?

Уявні друзі дитини: 8 запитань, які найбільше хвилюють батьків
Часто дорослі дізнаються про уявних друзів дитини ненароком, коли вона починає розмовляти з кимось у порожній кімнаті, бере зайве печиво і сама ним не ласує або промовляється про свого уявного приятеля. Зазвичай така поведінка дитини непокоїть батьків. Однак чи справді невидимий друг — негативне явище?
Аби емоції не накривали дитину
- Контролюйте, що дитина дивиться по телебаченню, у кіно, чи можуть теле- та кінообрази потенційно вивести її з рівноваги.
Для дошкільника грань між фантазією і реальністю хитка і рухлива. Вигаданий образ може налякати дитину так само, як і реальна подія.
Прийняти дитину як особистість
- Пояснюйте дитині, чого від неї хочуть дорослі у доступній для неї формі. Говоріть з нею щиро, відверто, роз’яснюйте ситуації. Не обманюйте дитину тільки тому, що вона ще мала, а відтак, не в змозі зрозуміти чогось.
Правила взаємодії з дитиною
- Ціннісні орієнтації як психологічний феномен покликані виконувати функції регуляції усвідомленої поведінки дитини в соціумі. Утім, щоб такі функції були сповна реалізовані, важлива цілеспрямована підтримка дитячої особистості з боку батьків.